Veľmi príjemná atmosféra, krásny program, šikovné mamičky, oteckovia, sesternice, krstné mamy, staré mamy, súrodenci.... spolu sme vytvorili krásne vianočné svietniky. Dúfame, že vám budú spríjemňovať sviatočné dni. Prajeme Vám šťastné a veselé Vianoce. Kolektív ZŠ a MŠ Petrovce
Novinky
Vianočné tvorivé dielne 17.12.2019
- 22
Naša vianočná výzdoba školy. Potešte sa s nami.
- 9
Zachovávame tradície - Lucie vymetali kúty.... 13.12.2019
Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc...
Svätú Luciu si pripomíname 13. decembra. Ľudová pranostika hovorí:
,,Svätá Lucia ukazuje svoju moc, lebo nám dáva najdlhšiu noc“, alebo ,,Svätá Lucia noci upíja“.
Kedysi bol deň na Luciu považovaný za najkratší deň roka. Bolo rozšírené, že počas najdlhšej noci mali všetky zlé sily a bytosti najväčší vplyv. V dedinskom prostredí to boli predovšetkým bosorky a strigy.Dni od Lucie do Vianoc sa považovali za „strigônske“.
Ľudia sa pred strigami chránili rôznymi spôsobmi. Ten, kto chcel strigy vidieť na vlastné oči, mal si zhotoviť drevený stolček tzv. ,,Luciový stolček“. Podľa zaručeného návodu na jeho zhotovenie, bolo potrebné každý deň od Lucie po Štedrý deň, niečo na ňom urobiť. Potom sediac na ňom, mohol jeho zhotoviteľ vidieť v kostole pri polnočnej bohoslužbe, všetky miestne strigy. Alebo si odniesol stolček ku krížu pri ceste, urobil posvätenou kriedou okolo seba kruh a strigy sa mu ukázali.
Dievčatá ale aj vydaté ženy sa v tento deň zaodievali za „Lucie“. Celé v bielom, so šatkou, so zaprášenou tvárou od múky, chodili po jednotlivých domoch a husím krídlom, či štetkou namočenou vo vápne, symbolicky vymetali z príbytkov zlých duchov, strigy, bosorky a choroby.
Aby sa nedostali do príbytkov, bolo potrebné ich čo najviac odplašiť rámusom a vreskotom.
Preto mládenci hádzali staré hrnce a črepy do vrát a dverí maštalí, aby hrmotom a buchotom odohnali temné sily. Pastieri zas hlasno trúbili, práskali bičmi, pískali na píšťalkách a zaháňali bosorky. Zlé a temné sily sa tak mali vyľakať a zutekať preč.
V predvečer Lucie dospelí i deti jedli cesnak, ktorý ich mal chrániť pred zlými duchmi. Robili s ním krížik na čelo, bradu a zápästie, aby sa zvýšil jeho ochranný účinok. Cesnakom, posvätnou kriedou a soľou robili tiež kríže na dverách obytných domov a stajní. Zvieratá zas chránili tak, že ich okiadzali dymom z posvätných rastlín.
Lucie vraj v tento deň uskutočňovali obchôdzky po dedine vo väčšom počte. Chodili nielen ako biele bytosti so zamúčenými tvárami, ale aj ako čierne postavy s tvárami zafarbenými sadzou. Ľuďom dávali do okien prázdne tekvice s vyrezanými otvormi pre oči, nos a ústa s horiacou sviečkou vo vnútri, podobajúcim sa na lebky.V období od Lucie do Vianoc sa nezabúdalo ani na pranostiky. Každý deň tohto obdobia predstavoval jeden z mesiacov nastávajúceho roka. Podľa toho, aké bolo ktorý deň počasie, také malo byť aj v príslušnom mesiaci.
,,Svätá Lucia je kráľovnou zimy“.
Ľúbostné veštby
Na Luciu sa robievali aj ľúbostné veštby. Dodnes je zachovaný spôsob, ako si dievčatá v minulosti zisťovali svojho budúceho ženícha. Na lístočky napísali dvanásť mužských mien a uložili ich pod tanier. Každý deň jeden lístok spálili, bez toho, aby videli meno. Posledný lístoček otvorili až na Štedrý deň, meno na ňom napísané, malo byť menom nastávajúceho.
Zdroj: https://zenysostylom.sk/lucie-do-vianoc-kazda-noc-ma-svoju-moc/
Exkurzia, spoločnosť KOSIT Košice, 6. 12. 2019 (environmentálna výchova)
ZŠ Petrovce dbá na zvyšovanie environmentálneho povedomia svojich žiakov. Exkurzia v spoločnosti KOSIT v Košiciach, ktorá sa zaoberá odpadovým hospodárstvom, je toho živým dôkazom. Žiaci v centre environmentálnej výchovy mali možnosť sledovať aj túto oblasť nášho každodenného života.
ZŠ Petrovce sa snaží o osvetu v oblasti zodpovednosti k životnému prostrediu, v oblasti nakladania s odpadmi, pri ich tvorbe, spôsobe triedenia, predchádzaniu ich vzniku a možnosti spracovania s dôrazom na následné materiálové a energetické zhodnocovanie.
Prišiel k nám Mikuláš - 5.12.2019
Deň sv. Mikuláša je pre deti symbolom sladkostí, ovocia a iných darčekov. Hlavným zmyslom sviatku biskupa sv. Mikuláša je dávať a nečakať dar.
O sv. Mikulášovi koluje viacero legiend. Podľa jednej z nich pomohol trom chudobným sestrám, ktoré sa nemohli vydať, lebo nemali na veno. Preto ich čakal krutý osud v otroctve alebo v nevestinci. Keď sa o tom dozvedel biskup Mikuláš, dal postupne tri mešce mincí do okna pre každé dievča, aby sa mohlo vydať. Tak ich zachránil pred ponížením a hanbou.
Mikuláš tento rok zavítal aj k nám. Čerta nechal doma, lebo neposlúchal.
Divadelné predstavenie Gašparko
Blahoželanie jubilantom a uvítanie detí do života - 17.11.2019
Všetkým jubilantom srdečne blahoželáme a narodeným deťom prajeme veľa lásky, zdravia a šťastia.